➡️ Czy sprzedaż Udziałów otrzymanych przez Fundację tytułem umowy darowizny od jednego z Fundatorów będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy CIT?
➡️ Czy dywidendy otrzymywane przez Fundację z tytułu posiadania Udziałów, udziałów / akcji w innych spółkach kapitałowych mających siedzibą w Polsce lub za granicą, które Fundacja nabędzie tytułem umowy sprzedaży lub umowy darowizny będą zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy CIT?
To najczęściej zadawane pytania przez podatników w kontekście funkcjonowania Fundacji Rodzinnej. Korzystna interpretacja dotyczy obydwu pytań, przy czym co ważne, zaznaczono, iż dochód z tytułu sprzedaży udziałów otrzymanych przez Fundację tytułem umowy darowizny będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 u.p.d.o.p. – niezależnie od długości okresu jaki upłynie pomiędzy zawarciem umowy darowizny ww. udziałów, a zawarciem umowy ich sprzedaży na rzecz inwestora. Natomiast w tym zakresie należy uważać, czy przypadkiem takie ułożenie transakcji nie będzie miało sztucznego charakteru – nakierunkowanego jedynie na optymalizację transakcji.
W zakresie dywidendy – skoro działalność w zakresie uczestnictwa w polskich i zagranicznych spółkach kapitałowych mieści się w zakresie określonym w art. 5 ufr, to otrzymywane przez Fundację dywidendy, o których mowa we wniosku, będą korzystać ze zwolnienia.
Jest to kolejna korzystna interpretacja podatkowa dla podatników, jednak jak zawsze należy uważać. Jak zawsze czytamy bowiem w pouczeniu: „Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego oraz muszą się Państwo zastosować do interpretacji”.
Utworzenie Fundacji rodzinnej, wniesienie akcji i ich sprzedaż nie jest działaniem sztucznym, podejmowanym w celu uniknięcia opodatkowania.
Dnia 12 lutego 2024 r. Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą, która dotyczyła utworzenia fundacji rodzinnej i sprzedaży udziałów spółki akcyjnej.
Przedmiotem postępowania była analiza czy planowany zespół czynności polegający na utworzeniu fundacji rodzinnej przez Wnioskodawcę, wniesieniu majątku Wnioskodawcy – w tym akcji spółki akcyjnej do Fundacji i bieżącym funkcjonowaniu Fundacji w okolicznościach wynikających ze złożonego Wniosku, odpowiada ustawowym kryteriom unikania opodatkowania wskazanym w art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wnioskodawcą był Fundator i Spółka.
Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawców, wynika że planowane jest utworzenie fundacji rodzinnej Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji Spółki. Natomiast Spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata.
Warto zaznaczyć, że w świetle przedstawionej sytuacji, w jakiej znajduje się Fundator – nie ulega wątpliwości, że utworzenie Fundacji rodzinnej przez Wnioskodawcę pozwoli na uniknięcie paraliżu inwestycyjnego w przypadku dziedziczenia jego majątku przez niepełnoletnie dzieci.
W opinii wskazano, że Fundator dąży do sprzedaży Grupy w sposób korzystny podatkowo i z planów tych całkowicie nie zrezygnował, o czym świadczy m.in. sposób określenia korzyści podatkowych, Wnioskodawcy nie zdecydowaliby się na podjęcie planowanej czynności. W konsekwencji należy uznać, że osiągnięcie wskazanych we Wniosku korzyści podatkowych jest jednym z głównych celów utworzenia fundacji rodzinnej i wniesienia do niej akcji Spółki.
W odniesieniu do sytuacji Wnioskodawcy, Szef KAS podkreślił również, że klauzula może być zastosowana wyłącznie w sytuacji, gdy sposób działania podatnika był sztuczny. To pojęcie częściowo wyjaśnia art. 119c § 1 Ordynacji podatkowej. W ocenie Szefa KAS w treści Czynności można wskazać na elementy, które budzą wątpliwości co do ich racjonalności, tj. przeniesienie akcji Spółki do Fundacji, skoro Wnioskodawca zmierza je sprzedać. Może to potencjalnie świadczyć, o spełnieniu szczególnej przesłanki sztuczności tj. nieuzasadnionego dzielenia operacji. Niemniej jednak oceniając tę przesłankę nie można zapomnieć, że Fundator próbuje sprzedać Spółki zależne bezskutecznie od kilku lat i w tym zakresie podejmuje aktywne działania. Poza wskazanymi wątpliwościami, Szef KAS nie stwierdził, że występują jakiekolwiek inne przesłanki wskazujące na sztuczność sposobu działania.